Kierowcy aut od dekad zastanawiają się, które z rozwiązań będzie lepsze – nowoczesny diesel, czy silnik benzynowy. Czym charakteryzują się te dwie odmiany napędów i jaki wybrać?
Napędy diesla, to wydajne silniki wysokoprężne spalinowe. Napędzają samochód za sprawą serii mikro eksplozji, czyli spalania. Na czym polegają główne różnice pomiędzy odmianą benzynową a dieslem? Przede wszystkim jest to sposób spalania. W tym momencie można od razu wyjaśnić, skąd pojawiła się nazwa „wysokoprężny”.
W silnikach diesla powietrze jest sprężane. Kolejny etap, to moment, w którym do cylindra jest wtryskiwane paliwo. Dzięki temu, że to sprężone powietrze jest bardzo gorące, nie potrzeba świecy zapłonowej – spalanie paliwa jest możliwe właśnie za sprawą sprężonego powietrza.
Na rynku motoryzacyjnym nie brakuje różnych odmian silników wysokoprężnych, dlatego często diesel dieslowi nierówny. Warto jednak opisać zalety, które są związane z większością dostępnych modeli. Silniki diesla zapewniają większą oszczędność pieniędzy – dzieje się to za sprawą bezpośredniego wtrysku, który powoduje niewielkie straty paliwa.
Drugą zaletą, jest na pewno większa moc – silniki wysokoprężne mają większy moment obrotowy, a korzystny stosunek mocy do masy sprawia, że mogą one być także dobrym rozwiązaniem w masywniejszych autach. Silniki diesla są także bezpieczne. Olej napędowy jest mniej lotny, a jego opary nie tak wybuchowe, w porównaniu z np. modelami gazowymi.
Różnica polega przede wszystkim na wtryskiwaniu paliwa. W przypadku silników benzynowych wtryskiwacz rozpyla paliwo do poszczególnych cylindrów niewiele ponad poziomem zaworu wlotowego. Benzyna następnie miesza się z powietrzem, przechodzącym przez filtr powietrza i inne wloty. Efektem końcowym jest to, że za sprawą zawora wlotowego dociera do każdego cylindra.
Wydawać by się mogło, że silniki diesla nie mają konkurencji, jednak nie jest to prawda. W przypadku modeli benzynowych również można liczyć na dobre osiągi, a także na inne pozytywne aspekty korzystania z tego urządzenia. Do największych zalet korzystania z silników benzynowych należy: niższa emisja spalin, mała waga i gabaryty, duża moc i moment obrotowy w średnim i wysokim zakresie obrotów, niskie koszty serwisu i naprawy, czy niski poziom hałasu.
Nowoczesne diesle będą na pewno dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kierowców, którzy szukają silnika do masywnego auta — mogą to być duże pick-upy, SUV-y czy limuzyny. Znakomicie się sprawują także w samochodach o sportowej charakterystyce. Silniki wysokoprężne zapewniają dużą moc i ekonomiczność na długich trasach. Do ich wad można jednak zaliczyć to, że ewentualne naprawy mogą dużo kosztować, a także to, że silniki wysokoprężne są relatywnie duże i ciężkie, co może wpływać na większe spalanie.
Natomiast jeżeli chodzi o silniki benzynowe, to mogą być dobrą propozycją dla tych kierowców, którzy chcą znaleźć ekonomiczne auto miejskie. Silniki benzynowe mają mniejszą moc, a także rozmiary. Nie generują takiego natężenia decybeli, co odmiana wysokoprężna. Do wad można zaliczyć, na przykład to, że mają ograniczoną żywotność, czy stosuje się do nich mniej lotne paliwo.
Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com