Co warto wiedzieć o kursie na prawo jazdy kat. B?
PoradyPrawo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co warto wiedzieć o kursie na prawo jazdy kat. B?

Umiejętność prowadzenia samochodu daje dużo możliwości, upragnioną niezależność oraz otwiera różne potencjalne ścieżki kariery zawodowej. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kursie na prawo jazdy kat. B.

Jakie uprawnienia daje kategoria B?

Najogólniej rzecz biorąc, prawo jazdy kat. B pozwala na poruszanie się samochodem osobowym, ciężarowym lub dostawczym, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita tego zestawu to 4250 kg. Należy jednak pamiętać, że jeśli do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony.

Kiedy można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B jest: osiągnięcie odpowiedniego wieku (18 lat), ukończenie szkolenia oraz zdanie egzaminu państwowego, na który składa się część teoretyczna oraz praktyczna. Osoba niepełnoletnia może zapisać się na kurs prawa jazdy Warszawa na trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, jednak prawo jazdy i możliwość kierowania pojazdami przysługuje dopiero po ukończeniu 18. roku życia.

Jaki jest koszt? 

Na ogólny koszt prawa jazdy składają się m.in.: koszt uczestnictwa w kursie na prawo jazdy, koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz opłata za wydanie dokumentu. Cena kursu jest zależna od ilości wykupionych jazd doszkalających, a także miejsca zamieszkania. W większych miejscowościach koszt kursu może być wyższy. Na cenę kursu mają wpływ na także renoma szkoły nauki jazdy, inne dodatkowe usługi, które są tam oferowane oraz umiejętności instruktorów. Egzamin teoretyczny odbywa się w salonach WORD-u właściwego dla miejsca zamieszkania, a przystąpienie do niego kosztuje 30 zł. W przypadku niezdania teorii, należy ponownie uiścić opłatę przy kolejnym podejściu. Natomiast koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy to 140 zł. Cena kursu w szkole nauki jazdy waha się między 1700- 2900 zł. Opłata za wydanie dokumentu w urzędzie po pozytywnym zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego jest stała i wynosi 100,50 zł.

Na czym polega egzamin?

Egzamin teoretyczny wymaga od kursanta wiedzy na temat przepisów kodeksu drogowego. Egzamin składa się z pytań, które są ilustrowane klipami filmowymi lub zdjęciami z realnych sytuacji drogowych. Z kolei egzamin praktyczny odbywa się na placu manewrowym, a także na drogach publicznych. Można do niego przystąpić tylko wówczas, jeżeli egzamin teoretyczny został zaliczony.

Fot.: GAZeLka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia wpływa na efektywność prac drogowych i brukarskich?
Jak technologia wpływa na efektywność prac drogowych i brukarskich?
Dowiedz się, jak postęp technologiczny wpływa na sposób wykonywania prac drogowych i brukarskich, przyczyniając się do ich większej efektywności.
Jak prawidłowo dobrać elementy filtracyjne do maszyn rolniczych i budowlanych?
Jak prawidłowo dobrać elementy filtracyjne do maszyn rolniczych i budowlanych?
Dowiedz się, jak optymalizować wydajność swojego sprzętu rolniczego i budowlanego poprzez właściwy dobór elementów filtracyjnych. Zrozum zasady doboru filtrów, aby zwiększyć żywotność maszyn i zminimalizować koszty utrzymania.
Korzyści wynikające z wdrożenia standardów ISO w biznesie
Korzyści wynikające z wdrożenia standardów ISO w biznesie
Odkryj jak implementacja standardów ISO przyczynia się do poprawy efektywności i jakości usług w prowadzonym biznesie. Dowiedz się więcej o korzyściach dla Twojej firmy.
Ostatnie wpisy