Kiedy wymienić akumulator?
EksploatacjaPorady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy wymienić akumulator?

Dla każdego kierowcy bardzo ważne jest to, aby jego pojazd był niezawodny. Czasami nie musi dojść do żadnej usterki. Wystarczy zapomnieć  tym, aby wyłączyć światła, lub po prostu nie wymienić w porę akumulatora i pojawia się problem. Oczywiście takich sytuacji można uniknąć. Dobrze więc zawsze po wyjściu z auta odwracać się przez ramię i sprawdzać, czy światła zostały zgaszone. Druga kwestia dotyczy regularnego sprawdzania kondycji akumulatora. To daje pewność, że jest on w dobrym stanie i pozwoli na bezproblemowe działanie samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić stan akumulatora i na jak długo przewidziane jest jego prawidłowe działanie, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak długo działa akumulator?

Każda osoba, która poszukuje informacji na temat tego, jak długo może działać akumulator samochodowy, na pewno spotkała się, z tym że ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaki samochód, jaki akumulator i jak przebiega jego eksploatacja. Współczesne modele powinny pozwolić na prawidłową pracę przez okres 3-4 lat. Jest to jednak kwestia dość złożona. Żywotność akumulatorów może być ograniczona np. z powodu mrozu. Niskie temperatury negatywnie wpływają na poziom energii w akumulatorze i należy o tym pamiętać. Warto też zaznaczyć, że akumulatory nie są jedynie przeznaczone dla samochodów. Używa się ich m.in. w traktorach i maszynach rolniczych. Jeśli szukasz sprawdzonych produktów dla wspomnianych pojazdów, to koniecznie odwiedź stronę https://jd24.pl/2276-akumulatory.

Po czym poznać, że akumulator słabnie?

Kondycje akumulatora można sprawdzić z pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest areometr. To dzięki niemu możesz oszacować, jak długo Twój akumulator może jeszcze działać bez zarzutu. Jak dokładniej to zweryfikować? Areometr mierzy gęstość elektrolitu. Pozwala to określić, w jakiej kondycji znajdują się baterie na dany moment. Prawidłowa wartość to 1,28 g/cm3 – jeśli spadnie poniżej 1,1 g/m3 to akumulator nadaje się do wymiany. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby mieć 100% pewności, w jakim stanie znajdują się obecnie Twoje baterie, to możesz to zweryfikować w prosty sposób. Najtańsze areometry kosztują ok. 10 zł. Z ich pomocą będziesz wiedział, czy warto zainwestować w nowy akumulator, czy ten, który posiadasz obecnie, jeszcze Ci posłuży.

Wymiana akumulatora — podsumowanie.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy powinno się wymieniać akumulator. Współcześnie produkowane modele wytrzymują ok. 3-4 lat, Wszystko jednak zależy od wielu różnych czynników. Klasa i jakość akumulatora, panująca pogoda, czy też eksploatacja danego pojazdu. Zdarzają się przypadki, takie jak niewyłączenie świateł w samochodzie na noc, które mogą spowodować to, że akumulator rozładuje się w ciągu kilkunastu godzin. Warto też pamiętać, że baterii nie przepadają za niskimi temperaturami, ponieważ z czasem tracą zapas energii. Jeśli dokładnie chcesz poznać stan swojego akumulatora i czy będzie on jeszcze spełniał zadanie przez dłuższy czas, czy też warto postawić na nowy sprzęt, możesz to zweryfikować z pomocą areometru.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jacob Moore

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fiat 130 Coupe – luksusowy klasyk, który podbił serca fanów
Fiat 130 Coupe – luksusowy klasyk, który podbił serca fanów
Fiat dziś jest jedynie ułamkiem tego, co ta marka sobą reprezentowała jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Oferował on w przeszłości między […]
Jak wybrać idealną puszkę natynkową do twojej instalacji elektrycznej?
Jak wybrać idealną puszkę natynkową do twojej instalacji elektrycznej?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru puszki natynkowej do instalacji elektrycznej. Odkryj idealne rozwiązania dla swojej domowej sieci.
Sprężarki hermetyczne: Technologia i zastosowania
Sprężarki hermetyczne: Technologia i zastosowania
Sprężarki hermetyczne - ciche, wydajne i niezawodne. Odkryj technologię, która napędza różne branże i zapewnia optymalne warunki chłodzenia i sprężania mediów.
Ostatnie wpisy