Youngtimery XXI wieku – zainwestuj, nim cena pójdzie w górę!
KlasykiYoungtimer
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Youngtimery XXI wieku – zainwestuj, nim cena pójdzie w górę!

Z roku na rok rośnie liczba fanów samochodów klasycznych. Zadbane oldtimery przyciągają wzrok na wystawach i specjalnych wyścigach. Rośnie też popularność youngtimerów. W jakie modele warto zainwestować?

Zainteresowanie youngtimerami stale rośnie

Youngtimery mają w sobie to coś. Różnią się znacznie wizualnie od dzisiejszych aut wychodzących z taśm produkcyjnych. Prostsza konstrukcja, mniej elektroniki i proste systemy bezpieczeństwa mimo swoich wad, przyciągają nowych nabywców. Na wstępie trzeba zaznaczyć, jaki samochód można uznać za youngtimera – tu zdania są dosyć podzielone. Granica wieku jest różna; w Polsce przyjmuje się, że samochód mający 25 lat może być już uznawany za youngtimera. 

Skąd wynika tak duże zainteresowanie samochodami z poprzedniej epoki? Po pierwsze – takim samochodem wyraźnie podkreślamy swoją indywidualność, a po drugie – maszyny te były produkowane w czasach, gdzie kładziono większy nacisk na jakość stosowanych do produkcji materiałów. Auta zmieniane były przecież rzadziej i użytkowane dłużej przez jednego właściciela. Trwałość i wytrzymałość youngtimerów jest ich ogromną zaletą. Youngtimery w niedługim czasie mocno zyskają na wartości. W co warto zainwestować? 

Volvo C30 z nawiązaniem do lat 70.

Volvo C30 produkowane było tylko przez 6 lat (2006-2012). W tym czasie taśmę produkcyjną opuściło wiele egzemplarzy, które dzisiaj mają zadatki na youngtimery. Co zaproponowało Volvo? Nawiązano tu do stylistyki lat siedemdziesiątych i legendarnego Volvo 1800 ES. Szklana tylna klapa i wznosząca się linia tylnych okien jest cechą charakterystyczną tego samochodu. Ten trzydrzwiowy hatchback ma też głębokie przetłoczenia w linii nadwozia, co powoduje, że całość wygląda dosyć muskularnie. Auto wewnątrz jest niezwykle klasyczne. Jeśli chodzi o skrzynię biegów, to każdy znajdzie coś dla siebie – Volvo C30 można znaleźć z pięcio- i sześciobiegową skrzynią manualną, sześciobiegową półautomatyczną i pięciobiegową automatyczną. Dodatkowo model ten ma system chroniący przed skutkami uderzeń bocznych SIPS, a także układ WHIPS, który znacznie zmniejsza ryzyko urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym podczas wypadku. Volvo C30 ma kilka wad, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie – w modelach tych dosyć często pojawiają się problemy z elektroniką – alarmem, radiem czy czujnikami obecności pasażera na fotelach. 

Terenówka lub auto na co dzień – Land Rover Discovery 2 

Model ten produkowano na przełomie XX i XXI wieku. Discovery 2 w porównaniu do wcześniejszej generacji przeszedł spory lifting – zyskał na przestrzeni w środku, przy zachowaniu poprzedniego (354 cm) rozstawu osi. Zastosowano tu układ sterowania sztywnością amortyzatorów ACE. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie dla użytkowania w terenie. Model Discovery produkowano w trzech opcjach silnikowych: V8 4.0 i V8  4.6 oraz 5-cylindrowy diesel 2.5 z czterema świecami żarowymi i pompo-wtryskiwaczami. Land Rover Discovery 2 ma świetnie zachowane proporcje między roboczą terenówką a wygodnym autem na co dzień. Zakłada się, że ceny za Discovery mocno wzrosną, dlatego warto zaopatrzyć się w niego już teraz. 

Niewielki Volkswagen Lupo GTI

Volkswagena Lupo GTI produkowano przez siedem lat do roku 2005. Jest to najmniejszy z samochodów oferowanych przez markę, ale mimo swojej wielkości ma sportowy charakter. Do setki samochód rozpędza się w 9,1 sekundy. Pojemność 1,6 litra i 125 KM w połączeniu z wagą poniżej tony daje kierowcom spore możliwości, jednocześnie auto mimo sportowego charakteru wygląda dosyć niepozornie. Samochód dostępny jest w wersji pięcio- i sześciobiegowej skrzyni biegów. 

Jakie jeszcze zalety ma Volkswagen Lupo GTI? Przede wszystkim kompaktowość, która ma wpływ na niskie koszty eksploatacji. Sportowe fotele i dobre wykończenie wnętrza jeszcze mocniej zachęcają do zakupu. Stosunkowo krótki okres produkcji, a przez to dosyć rzadkie spotkanie go na drogach powoduje, że jest to świetny kandydat do miana youngtimera XXI wieku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne panele 3D do swojego ogrodu: poradnik dla klientów indywidualnych i firm
Jak wybrać idealne panele 3D do swojego ogrodu: poradnik dla klientów indywidualnych i firm
Odkryj, jak wybierać panele 3D, by odmienić swoje otoczenie ogrodowe! Poznaj najważniejsze kryteria, na które powinni zwracać uwagę zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do zbiorników w gospodarstwie rolnym?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do zbiorników w gospodarstwie rolnym?
Odkryj, jak właściwie dobrane akcesoria mogą usprawnić działanie zbiorników w twoim gospodarstwie rolnym. Zrozum, jakie komponenty mogą zwiększyć efektywność i obniżyć koszty.
Jak prawidłowo stosować nawozy magnezowe dla zdrowego rozwoju iglaków?
Jak prawidłowo stosować nawozy magnezowe dla zdrowego rozwoju iglaków?
Odkryj, jak efektywne zastosowanie nawozów magnezowych wpływa na zdrowy rozwój iglaków. Poznaj złote zasady stosowania tych substancji, które pomogą Ci utrzymać piękno i siłę Twojego ogrodu.
Ostatnie wpisy