Fiat 130 Coupe – luksusowy klasyk, który podbił serca fanów
KlasykiOldtimer
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fiat 130 Coupe – luksusowy klasyk, który podbił serca fanów

Fiat dziś jest jedynie ułamkiem tego, co ta marka sobą reprezentowała jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Oferował on w przeszłości między innymi Fiata 130 Coupe, który zyskał ogromną rzeszę zagorzałych fanów. 

Fiat w motoryzacyjnym świecie to prawdziwy gigant. Aktualnie jest on częścią koncernu Stellantis, lecz do niedawna to właśnie włoska firma była niejako głową koncernu FCA. Z Włoch pochodziło całe mnóstwo uznanych aut z wielu segmentów. Znaczenie Fiata zaczęło jednak spadać i dziś oferuje on naprawdę niewiele aut, wśród których znajdziemy tylko małe modele. Kiedyś Fiat oferował jednak znacznie ciekawsze pojazdy. Jednym z takich samochodów był Fiat 130 Coupe. 

Fiat 130 powstał pod koniec lat 60. XX wieku. Wizualnie został oparty na Fiacie 125, który był produkowany między innymi w Polsce na licencji jako Fiat 125p. Nadwozie znacznie powiększono w każdą ze stron i tak stworzono najbardziej luksusową i największą limuzynę kiedykolwiek stworzoną przez Fiata. 

Fiat 130 Coupe – zapomniana legenda

Fiat 130 Coupe to oczywiście jedna z dwóch wersji nadwoziowych tego samochodu. Podstawową był sedan. Oprócz tego Włosi próbowali zaryzykować, tworząc kombi, czyli tak naprawdę nadwozie typu shooting brake. Nie udało się jednak wdrożyć go do sprzedaży. 

W ciągu całej produkcji powstało zaledwie nieco ponad 15 tysięcy egzemplarzy modelu 130. Jedynie 4 tysiące to wersje z nadwoziem coupe. Mówimy więc o samochodzie niesamowicie rzadkim. Pod maską pracowała jednostka V6. Była ona dostępna w dwóch wersjach. Podstawowa miała pojemność rzędu 2,9 litra i moc wynoszącą 162 konie mechaniczne. W lepszej odmianie silnika V6 można było liczyć już na pojemność 3,2 litra i moc na poziomie 170 koni mechanicznych. 

Fiat 130 – auto dla najważniejszych

Fiat 130 znany może być między innymi z tego, że służył wielu znanym politykom czy też wysoko postawionym osobom. Auto to zostało wykorzystane między innymi przez papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Oprócz tego samochód był wykorzystywany przez członków włoskiego rządu, prezesa FSO, wysoko postawionych urzędników czy też najważniejszych pracowników oraz akcjonariuszy Fiata.

Dziś o Fiacie 130 wiele osób po prostu nie pamięta. W przeszłości jednak, jak widać, był to samochód naprawdę ciekawy, który służył wielu ważnym osobom. Mimo tego nie przebił się zbytnio na rynku, przez co Fiat do segmentu E, czyli klasy wyższej, już z takim rozmachem nie wrócił.

Zdj. główne: Maxwell61/wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie auto używane? Praktyczne wskazówki dla kupujących
Jak wybrać odpowiednie auto używane? Praktyczne wskazówki dla kupujących
Zastanawiasz się, jakie auto używane wybrać? Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru i uniknąć typowych błędów.
Jak prawidłowo wybrać i stosować oleje silnikowe?
Jak prawidłowo wybrać i stosować oleje silnikowe?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrać olej silnikowy odpowiedni dla Twojego samochodu oraz jak go stosować, by cieszyć się długą żywotnością silnika.
Wykorzystanie wózków magazynowych do zwiększania produktywności w miejscu pracy
Wykorzystanie wózków magazynowych do zwiększania produktywności w miejscu pracy
Odkryj, jak efektywnie wykorzystać wózki magazynowe do zwiększania produktywności w pracy. Przeczytaj o technikach, strategiach i najnowszych innowacjach.
Ostatnie wpisy